Hasan Ceylan

Hasan Ceylan


Yeni MHK

09 Temmuz 2022 - 23:59

Sevgili dostlar, Türkiye Futbol Federasyonu seçiminden sonra yeni başkan tüm kurulların istifasını istemişti. Buna tamamen katılıyorum. Elbette sırtına ağır bir yük alan kişinin, kendine kimlerin yardım edeceğine de kendi karar vermesi gerekir. Sonuçta yeni Merkez Hakem Kurulu da oluştu. Ardından da bir dizi önemli kararlar alındı.

Öncelikle hakemlikte yeni teknolojilerin kullanılması taraftarıyım. Bir golün bile ne kadar önemli olduğu liglerimizde, yeni teknolojiler sayesinde düzeltilecek her türlü yanlış karar futbolun değerini ve kalitesini arttıracaktır. VAR sistemindeki hataların düzeltilmesi için sertifikalı hakemlerin kullanılacak olması yerinde bir karardır. Avrupa’nın önemli ligleri ile hakem değişim programı uygulanma kararı ise, benim yıllardır savunduğum bir karardır. Bu sayede liglerimizdeki müsabakalarda, VARMIŞ gibi eleştirilen hakem sorunlarının aslında futbolun ve insanın yapısından kaynaklandığını, sıfır hata ile müsabaka yönetmenin imkânsız olduğunu daha iyi anlayacağız. Dışarıdan gelen hakemlerin bizdekilerden pek de farkları olmadığını daha sık göreceğiz. Hatta eminim ki bir süre sonra “dışarıdan hakem getirmeyin” istekleri ile karşılaşacağız. Ancak hakemlerimizin gerçekten EŞDEĞER liglerle değişime girmesi olmazsa olmazdır.

Çift gözlemci gönderilmesi karmaşalara yol açacağı kanaatindeyim. Her iki gözlemcinin birbirine danışmadan rapor yazacağından kuşkuluyum. Bu olasılığı ortadan kaldırmanın yolunu bakalım nasıl bulacaklar. Yine de bulunacak her yönteme karşılık bir başka yöntemin yaratılacağına eminim.

Hakem ve gözlemci atamalarında yeni nesil teknolojilerden yararlanılacağı kararlaştırılmış. Ama bilgisayarlara verileri girecek olanlar kimler? Yine insanlar ve büyük olasılıkla MHK üyeleri ya da görevlendirecekleri TFF profesyonelleri. Bütün mesele burada düğümleniyor. Makine ne verirsen onun hesabını yaparak sonucu verir. Verilerin girişlerinde gösterilecek TAM tarafsızlık olmaması durumunda yine senin adamın, onun adamı tartışmalarını, güven erozyonunu gündeme getirecektir.

Belki de futbol seyircisini eğitim konusunda atılacak adımlar TFF’nin, MHK’nin ve elbette hakemlerin işlerini çok daha kolaylaştıracaktır. Bunun için ellerinde her türlü olanak var.

Utanıyorum…

Pandemi ile birlikte gittikçe artan HEKİMLERE ve SAĞLIK PERSONELİNE yönelik saldırılar son zamanlarda cinnet derecesine vardırıldı. Buna CİNNET mi demeli? Hayır katılmıyorum. İşin temeline inersek son yirmi yılda eğitimin getirildiği noktanın bir sonucudur. AKIL ve BİLİM bir kenara konularak ağırlıklı olarak tevekkül ve biat kültürü ile yetiştirilen İNSANSILAR attıkları adımın nereye varacağını hesaplayamaz beyinlere sahip oldular. Gördükleri vahşet nedeniyle tüm çabaları insan hayatını kurtarmak olan HEKİM ve SAĞLIK PERSONELİ dostlarıma selam veremiyorum, yüzlerine bakamıyorum, UTANIYORUM.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum